Od marca 2022 r. jako czynny podatnik VAT prowadzę działalność gospodarczą (usługi informatyczne). Czy sprzedaż z tytułu świadczenia tych usług na rzecz osób prywatnych podlega ewidencjonowaniu, jeśli przychody opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – o ile spełnia warunki określone w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).

Z przepisów tej ustawy wynika, że podatnik opłacający ryczałt ewidencjonowany jest obowiązany posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz – odrębnie za każdy rok podatkowy – ewidencję przychodów.

Natomiast art. 111 ust. 1 ustawy o VAT określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Oznacza to, że obowiązkiem stosowania kas fiskalnych objęto również podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy zwalniają podatników wyłącznie przepisy rozporządzenia w sprawie zwolnień, pod warunkiem jednak, że spełniają oni określone tam wymogi.

Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej w pytaniu wskazać należy, że podatnik świadczący usługi informatyczne ma możliwość skorzystania (w zakresie całej prowadzonej działalności) ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej ze względu na wartość sprzedaży, czy też ze względu na formę zapłaty.

Zwolnienie ze względu na wartość sprzedaży dla podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2021 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz ww. osób przysługuje, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży z tego tytułu nie przekroczy w danym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Zwolnienie to straci jednak moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wartość sprzedaży realizowana na rzecz osób fizycznych przekroczy ww. limit.

Z kolei zwolnienie ze względu na formę dokonywanej zapłaty określone w poz. 37 załącznika do rozporządzenia ma zastosowanie, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Ponadto z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zaznaczyć należy, że zwolnienie to może być stosowane bez względu na wartość sprzedaży.

Reasumując

Podatnik świadczący usługi informatyczne na rzecz osób prywatnych może skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas ze względu na wartość sprzedaży, lub też formę dokonywanej płatności. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż podatnik opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: gofin.pl, Poradnik VAT nr 13 (565) z dnia 10.07.2022