Zamierzam rozpocząć świadczenie usług sprzątania. Przez kilka pierwszych miesięcy chcę prowadzić tę działalność jako działalność nierejestrową. Czy w tym czasie mogę reklamować swoje usługi np. w internecie? W którym momencie będę musiała zarejestrować firmę – od razu po przekroczeniu limitu? Czy działalność przed rejestracją będzie nadal uznawana za nierejestrową?

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie jest działalnością gospodarczą i nie wymaga rejestracji firmy. Wykonywać ją mogą jedynie osoby fizyczne, które w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej, a przychody z takiej działalności w żadnym miesiącu nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2021 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2.800 zł, czyli 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia to 1.400 zł. Wspomniany próg kwotowy dotyczy przychodu należnego, a nie dochodu. Przychodem należnym są kwoty należne danej osobie, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Aby rozpocząć działalność nierejestrową, wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży zawierającą sumaryczną kwotę uzyskanego przychodu należnego z danego dnia. W niektórych sytuacjach przepisy szczególne mogą przewidywać konieczność posługiwania się numerem NIP, o którego nadanie należy wtedy wystąpić za pomocą formularza NIP-7.

Taka działalność nie jest uznawana za wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162). Oczywiście Czytelniczka może reklamować swoje usługi, również w internecie.

Osoba prowadząca działalność nierejestrową może w każdej chwili złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Działalność nierejestrowa staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym w tym wniosku.

Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowej przekroczy miesięczny próg przychodów, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie. Wniosek o wpis do CEIDG należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie progu. Przychody z działalności nierejestrowej uzyskane w okresie od dnia, w którym przekroczono limit przychodu należnego, do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG (a jeżeli wniosek nie został złożony w terminie 7 dni do dnia, w którym nastąpił bezskuteczny upływ tego terminu) są nadal rozliczane jak przychody z działalności nierejestrowej. Dopiero po tym okresie będą one opodatkowane jak przychody z działalności gospodarczej.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 76 (1847) z dnia 23.09.2021

Autor: Marta Stefanowicz – Wasilewska