Jednemu z byłych pracowników samorządowego zakładu budżetowego sąd przyznał odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy. Na jakich kontach zaksięgować takie odszkodowanie?
W świetle art. 45 § 1 i 2 Kodeksu pracy, w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu. Jeżeli przed wydaniem orzeczenia upłynął termin, do którego umowa o pracę zawarta na czas określony miała trwać, lub jeżeli przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.
Zasądzone na rzecz byłego pracownika odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę jest swoistą sankcją za niezgodne z prawem działanie pracodawcy i jako pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki powinno zostać odniesione w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (konto 761 „Pozostałe koszty operacyjne”) – na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g) ustawy o rachunkowości. Jeśli prawomocnym wyrokiem sądu na rzecz byłego pracownika zasądzone zostały również odsetki, to należy je zaliczyć w ciężar kosztów finansowych i ująć na koncie 751 „Koszty finansowe”. |
Ewidencja księgowa odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę w samorządowym zakładzie budżetowym
1. PK – zasądzone na rzecz byłego pracownika odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę:
– Wn konto 761 „Pozostałe koszty operacyjne”,
– Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Konto imienne byłego pracownika).
2. PK – zasądzone na rzecz byłego pracownika odsetki:
– Wn konto 751 „Koszty finansowe”,
– Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Konto imienne byłego pracownika).
3. WB – wypłata odszkodowania wraz z odsetkami:
– Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: Konto imienne byłego pracownika),
– Ma konto 131 „Rachunek bieżący samorządowych zakładów budżetowych”.
Źródło: gofin.pl, Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 1 (601) z dnia 1.01.2024