Wydatek na opłatę przyłączeniową farmy fotowoltaicznej nie zwiększa jej kosztu wytworzenia, a tym samym nie stanowi elementu jej wartości początkowej, lecz podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.343.2022.1.MKU)

Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika

Spółka realizowała inwestycję polegającą na budowie farm fotowoltaicznych. W związku z prowadzonymi pracami poniesiono szereg wydatków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tych farm. Wśród poniesionych kosztów znalazły się opłaty związane z przyłączeniem farm fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Przyłączenie takie polegało na umożliwieniu dostarczania do sieci operatora energii elektrycznej, wytworzonej na farmie fotowoltaicznej. W tym celu operator przygotował odgałęzienie od istniejącej linii energetycznej i zabudował rozłącznik. Spółka natomiast była odpowiedzialna m.in. za wybudowanie stacji transformatorowej oraz układów pomiarowych. Opłata przyłączeniowa wynikała z umowy zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej budowanej farmy fotowoltaicznej. Spółka dokonała zapłaty zaliczek z tytułu tej opłaty, a końcowa kwota do zapłaty stanowiła różnicę między ostateczną wysokością opłaty za przyłączenie, a sumą zapłaconych zaliczek.

W związku z powyższym w spółce powstała wątpliwość, czy będzie mogła zwiększyć o wysokość opłaty przyłączeniowej wartość początkową środków trwałych powstałych w wyniku realizacji inwestycji, a następnie rozliczać te wydatki proporcjonalnie do wartości początkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład farm fotowoltaicznych.

Zdaniem spółki wydatki poniesione na opłatę przyłączeniową należy uwzględnić proporcjonalnie w wartości początkowej środków trwałych powstałych w wyniku realizacji inwestycji, a następnie rozliczać za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i jednocześnie wskazał, że aby było możliwe włączenie wartości opłaty przyłączeniowej do wartości początkowej środka trwałego farmy fotowoltaicznej – wydatki na tę opłatę powinny podlegać kwalifikacji z punktu widzenia ustawowego określenia zakresu kosztu wytworzenia z uwzględnieniem składników niezaliczanych do kosztu wytworzenia.

Jak jednak stwierdził organ podatkowy:

„(…) opłata przyłączeniowa, co prawda jest związana z prowadzoną inwestycją w postaci budowy farm fotowoltaicznych, to jednak ze swej istoty ma inny charakter niż wydatki mieszczące się w kategorii kosztu wytworzenia środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 4 updop. Koszt opłaty przyłączeniowej nie jest bowiem związany z samym procesem wytworzenia farmy fotowoltaicznej, nie zwiększa jej wartości. Wydatek ten ma zapewnić w przyszłości dostawę energii do farmy fotowoltaicznej. Tym samym powyższy wydatek jest związany z możliwością korzystania z farmy. Oznacza to, że wydatek na opłatę przyłączeniową nie zwiększa kosztu wytworzenia środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 4 updop i nie stanowi elementu wartości początkowej.

Ponoszone opłaty za przyłącze energetyczne powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 updop.

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym będzie mógł zwiększyć wartość początkową środków trwałych powstałych w wyniku realizacji inwestycji i rozliczać takie wydatki proporcjonalnie do wartości początkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład farm fotowoltaicznych, należało uznać za nieprawidłowe (…).”

Źródło: gofin.pl, Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno – Finansowych nr 26 (1141) z dnia 10.09.2022