Według wielokrotnych informacji na łamach biuletynu Informacyjnego, od 1 stycznia 2022 r. wejdą w życie przepisy – wprowadzone w ramach Polskiego Ładu – na mocy których pracodawcy zatrudniający pracowników nielegalnie poniosą tego negatywne konsekwencje podatkowe, tj. pracodawcy:

a) będą musieli zaliczać do przychodów podatkowych:

  • wartość pracy osoby zatrudnionej nielegalnie, za każdy miesiąc, w którym zostanie stwierdzone nielegalne zatrudnienie – w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym miesiącu na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
  • przychody pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody pracownika w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym (u pracownika przychody te będą zwolnione z PIT),

b) nie będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz należnych od nich składek ZUS.

Pisane było o tym m.in. w BI nr 33 z 20 listopada 2021 r.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) zamieściło informację z 22 listopada 2021 r. w przedmiotowej sprawie, w której wyjaśniło:

„(…) Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadzi nowe rozwiązania podatkowe i składkowe, które ograniczą nielegalne zatrudnianie pracowników oraz ukrywanie przed właściwymi organami części wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Od przyszłego roku, konsekwencje nielegalnego zatrudniania obciążać będą wyłącznie pracodawcę, a nie pracownika. To pracodawca będzie płacił podatek od wynagrodzenia za pracę na czarno lub części wynagrodzenia wypłacanego pod stołem. Przypisany zostanie mu również dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia niezależnie od tego czy faktycznie i w jakiej wysokości wypłacał wynagrodzenie.

Nieuczciwi pracodawcy będą również zobowiązani do zapłaty w całości składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń pracujących na czarno lub wypłacanych pod stołem. Dodatkowo, zarówno wypłacone wynagrodzenia, jak i składki nie będą mogły zostać zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Z kolei nielegalnie zatrudniony pracownik:

  • nie będzie płacił podatku od dochodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia ani od zaniżonych zarobków,
  • uzyska dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń z ubezpieczeń społecznych (emerytur, rent i zasiłków),
  • nie będzie finansował składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, bo składki te będą w całości pokrywane przez pracodawcę, również w tej części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika. (…)”.

Źródło: gofin.pl, Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno – Finansowych nr 36 (1115) z dnia 20.12.2021