Od soboty 24 października punkty gastronomiczne mogą obsługiwać klientów wyłącznie w formie wydawania posiłków na wynos. Jak obiecał Premier Morawiecki firmy te nie zostaną bez pomocy. Wiadomo już, że wśród dostępnych form wsparcia znajdzie się m.in. zwolnienie z ZUS oraz postojowe dedykowane dla gastronomii.

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 23 października Premier Mateusz Morawiecki przestawił kolejne obostrzenia, mające na celu zatrzymanie wzrostu zachorowań na Covid-19. Branżą objętą największymi restrykcjami jest obecnie branża gastronomiczna. Na jakie formy pomocy będą mogli liczyć właściciele restauracji, pubów i kawiarnii?

Postojowe i zwolnienie z ZUS dla gastronomii

Choć nie znamy jeszcze szczegółów pomocy rządowej skierowanej dla branży gastronomicznej, to wiemy już, że wśród dostępnych form wsparcia znajdą się m.in. te świadczenia, które były dostępne dla przedsiębiorców wiosną tego roku. Mowa m.in. o czasowym zwolnieniu ze składek ZUS oraz świadczeniu postojowym. Potwierdził to Premier Mateusz Morawiecki, który podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że ,,będziemy dla około 30 PKD proponowali nowe instrumenty wsparcia, które z jednej strony będą polegały na użyciu tych narzędzi finansowych, jakich używaliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS (red.) albo postojowe, ale z drugiej strony na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, kilku stowarzyszeń reprezentujących przedsiębiorców będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (…), nie zostawimy tych branż samych””.

Pomoc dla firm gastronomicznych już niebawem

Ponieważ sytuacja firm gastronomicznych jest niejednokrotnie skrajnie trudna pomoc potrzebna jest już teraz. Premier uspokaja, że nie będzie trzeba na nią długo czekać. Jak stwierdził ,, w bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla tej branży”. 

Źródło: pit.pl