Przedsiębiorca otrzymał subwencję finansową z rządowego programu Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, którą rozliczył za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Został zobowiązany do zwrotu części subwencji. Ile czasu ma na zwrot części subwencji do PFR?

Polski Fundusz Rozwoju w odpowiedzi na postulaty organizacji przedsiębiorców, jak i samych beneficjentów postanowił przedłużyć terminy rozliczania subwencji finansowych wypłacanych w zakresie Tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0. Ewentualna nadwyżka subwencji finansowej dla małego bądź średniego przedsiębiorcy obliczona w oparciu o dane finansowe przedstawione w oświadczeniu o rozliczeniu ma podlegać zwrotowi na rzecz PFR nie później niż do 30 czerwca 2022 r. (było do 15 marca 2022 r.). Inaczej jest w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy są zobowiązani zwrócić odpowiednią część otrzymanej subwencji, gdy nie utrzymają średniorocznego zatrudnienia w 2021 r. na co najmniej takim samym poziomie jak w 2020 r. Będą mogli zwrócić tę część subwencji do 15 września 2022 r. (było do 31 maja br.). Ta sama data do zwrotu nieumorzonej części subwencji znajdzie zastosowanie do małych i średnich przedsiębiorców. Zmiany te wpłyną na wydawanie decyzji PFR dotyczących rozliczenia subwencji, które mają zostać rozstrzygnięte nie później niż do 30 lipca 2022 r. (było do 30 kwietnia br.).

Przedłużone terminy wymagają jeszcze zatwierdzenia przez Radę Ministrów, w formie zmian do regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro-, małych i średnich firm”. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na zwrot nadwyżki lub nieumorzonej części subwencji finansowej PFR 2.0.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 22 (1897) z dnia 17.03.2022

Autor: Jolanta Białkowska