Po śmierci ojca uzyskałam prawo do renty rodzinnej. Miałam wówczas 10 lat. Z uwagi na kontynuowanie nauki cały czas otrzymywałam to świadczenie. Od marca 2022 r. ZUS zakończył wypłatę renty z uwagi na ukończenie przeze mnie 25. roku życia. Jednak jestem dopiero na czwartym roku 5-letnich studiów i póki co nie mam możliwości podjęcia pracy. Czy istnieje szansa przedłużenia prawa do renty rodzinnej?

TAK, ale z pytania wynika, że nie dotyczy to Czytelniczki.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Do uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zaliczają się m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, spełniające warunki określone w art. 68 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504).

W zasadzie dzieci bezwarunkowo mają prawo do tego świadczenia do ukończenia 16 lat. Po przekroczeniu tego wieku mogą one korzystać z renty rodzinnej do ukończenia nauki w szkole, przy czym z założenia nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat.

Ustawodawca od tych reguł przewidział dwa wyjątki.

Otóż jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Ponadto renta rodzinna przysługuje bez względu na wiek, jeżeli dziecko zmarłego stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem odpowiednio 16. roku życia, nauki w szkole lub 25. roku życia.

Czytelniczka, jak wynika z pytania, 25. rok życia ukończyła jednak na przedostatnim roku studiów. Tym samym, jeśli do dnia swoich 25. urodzin nie stała się co najmniej całkowicie niezdolna do pracy, nie ma szans na dalsze pobieranie renty rodzinnej.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 31 (1906) z dnia 19.04.2022

Autor: Bożena Dziuba