Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło prace legislacyjne mające na celu uchylenie zakazu eksmisji z lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się przedsiębiorca, wskazując na bariery i utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, wynikające z art. 15zzu tzw. Tarczy Antykryzysowej[1], a polegające na tym, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego”.

Wnioskodawca podkreślił, że przepis ten negatywnie oddziałuje na przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych, powodując brak uiszczania opłat z tytułu czynszu najmu przez niektórych najemców. W świetle obowiązujących przepisów nie ma bowiem mechanizmów umożliwiających eksmisję dłużnika.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Sprawiedliwości, wskazując na przedmiotowy problem i zwracając się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.

W odpowiedzi z 12 października 2021 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że rozpoczęły się prace legislacyjne mające na celu uchylenie przepisu art. 15zzu Tarczy Antykryzysowej.

[1] Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.).

Źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców