Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób wg. nowej tarczy antykryzysowej 2.0 będą mogły umorzyć część składek płaconych do ZUS na okres 3 miesięcy. Problem w tym, że termin zapłaty składek za marzec mija dla nich 15 kwietnia. Jeśli przedsiębiorcy zapłacą te składki w terminie, nie będą mogli prosić o zwolnienie z obowiązku zapłaty połowy z nich. Umorzeniu podlegają wyłącznie składki niezapłacone.

W jaki sposób można mimo to zastosować takie zwolnienie jeśli nie uda nam się przygotować odpowiednich dokumentów do 15 marca (data zapłaty składek ZUS).

POTRZEBNY WNIOSEK DO 15 KWIETNIA

Sposobem wyjścia z tej sytuacji jest złożenie wniosku do ZUS o zawieszenie zapłaty składek na trzy miesiące. To jedna z pierwszych form wsparcia udostępnionych przez ZUS przedsiębiorcom, jeszcze przed wejściem tarczy antykryzysowej 1.0 w życie.

– ZUS realizuje prawo, które obowiązuje. Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności ze składek. Ulga dotyczy wszystkich płatników. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia, od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni. Dotyczy składek od stycznia 2020 r. Warto przypomnieć, że przedsiębiorcy zwolnieni są przy tym z opłaty prolongacyjnej. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

W grę wchodzi wniosek RSO, czyli standardowy wniosek o odroczenie płatności składek, bądź wniosek RDU, czyli nowy wniosek o odroczenie połączone ze zwolnieniem z opłaty prolongacyjnej. Należy go złożyć najpóźniej w ostatnim dniu płatności, czyli do 15 kwietnia.

Złożenie takiego wniosku pozwoli na uzyskanie lepszej pozycji niż opłacanie pełnych składek za marzec albo opłacenie ich w połowie w nadziei, że nowe przepisy szybko same rozwiążą problem.

Po wejściu w życie tarczy 2.0 firma złoży dodatkowo wniosek o zwolnienie z tych samych składek (wniosek RDZ). Wydaje się, że ZUS będzie przyjmował to, co jest korzystniejsze dla firmy, a więc nie będzie dalej rozpatrywał wniosku o odroczenie, lecz jedynie o zwolnienie z tych składek. Nie będzie też potrzeby zawarcia umowy z ZUS dotyczącej odroczenia składek podlegających zwolnieniu.

ZWOLNIENIE MA MIEĆ UZASADNIENIE

Zgodnie z nowymi przepisami prawo do zwolnienia mają wszyscy przedsiębiorcy spełniający warunek liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych na 29 lutego (obecnie do 9 osób, po zmianach do 49 osób) i prowadzenia działalności przed 1 lutego. Taki przedsiębiorca nie mógł być w trudnej sytuacji finansowej na koniec 2019 r.

Warto zwrócić uwagę, że wzór wniosku RDU przewiduje obowiązek wskazania, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy, i na brak możliwości opłacenia należności w terminie, chociaż obowiązek spełnienia tych warunków nie wynika bezpośrednio z przepisów.