Czy firma transportowa musi wymagać od kierowcy ciągnika siodłowego zaświadczenia o niekaralności?
Zaświadczenie o niekaralności kierowców zatrudnionych przez przedsiębiorcę oraz kierowców niezatrudnionych, lecz osobiście wykonujących przewóz na rzecz przedsiębiorcy jest obecnie wymagane wyłącznie w przypadku ubiegania się o wydanie licencji na krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, taksówką oraz w przypadku podjęcia i wykonywania transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób lub rzeczy (art. 8 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, Dz. U. z 2022 r. poz. 180 z późn. zm.). W omawianych przypadkach poza ww. zaświadczeniem wobec zatrudnionych kierowców oraz osób wykonujących osobiście przewozy na rzecz przedsiębiorcy nie może być orzeczonego zakazu wykonywania zawodu kierowcy – w przypadku przewozu osób samochodem osobowym oraz pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, a w przypadku taksówki przedsiębiorca oraz zatrudnieni kierowcy nie mogą być prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 250 z późn. zm.). Tak stanowi art. 5c ust. 1 pkt 4 oraz art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym.
Katalog przestępstw umyślnych, o których mowa w art. 173-175, art. 178-180, art. 189a, art. 218-221, art. 296-306 i art. 308 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138) ma znaczenie z perspektywy spełniania wymogu dobrej reputacji przewoźnika drogowego, członka organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną, komandytową lub komandytowo-akcyjną, dyrektora wykonawczego, zarządzającego transportem lub osoby fizycznej uprawnionej do wykonywania zadań zarządzającego transportem w imieniu przedsiębiorcy (art. 7d ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 5 ust. 2a ustawy o transporcie drogowym).
W przypadku kierowców ciągników siodłowych, zatrudnionych w transporcie drogowym rzeczy, procedura wydania licencji przedsiębiorcy wymaga by nie orzeczono wobec nich prawomocnie zakazu wykonywania zawodu kierowcy (art. 5c ust. 1 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym). W efekcie, w obecnym stanie prawnym, nie ma podstaw do wymagania od takich kierowców zaświadczenia o niekaralności. Pracodawca powinien ograniczyć się do odebrania od nich oświadczeń, w których kierowcy zadeklarują pod groźbą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że nie orzeczono wobec nich prawomocnego zakazu wykonywania zawodu kierowcy.
Źródło: gofin.pl, Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (561) z dnia 1.08.2022