Suma ubezpieczenia jest określana jako końcowa wartość odtworzenia obiektu przewidywana na ostatni dzień obowiązywania umowy ubezpieczenia. Dlatego musimy określić, ile mniej więcej będzie nas kosztować budowa ostatniego dnia ważności ubezpieczenia.

Jeżeli okaże się w trakcie, że ta suma wzrośnie możemy wystąpić o dodatkowe ubezpieczenie budowy – podniesienie sumy ubezpieczenia. Jest to ważne, ponieważ w ogólnych warunkach ubezpieczeń znajdują się informacje, o tym, że zmniejszona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkodę w momencie, gdy suma ubezpieczenia jest niższa od wartości mienia. Podsumowując, kwota odszkodowania zostanie pomniejszona proporcjonalnie do tego, jak zaniżona została suma ubezpieczenia.

Jeżeli też będziemy chcieli domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela, musimy wiedzieć, że nasza budowa musi być zgodna z prawem, w innym przypadku odszkodowanie nie będzie nam wypłacone.

Pamiętajmy też, że istnieją pewne obowiązujące limity ustalane przez ubezpieczyciela. Na przykład za uszkodzenie elementów stałych budynku w wyniku zdarzeń losowych może być ograniczone do 40% sumy ubezpieczenia. W przypadku kradzieży limit wynosi 10%, a w wyniku powodzi otrzymamy 50% od sumy ubezpieczenia, chyba że wykupimy polisę z rozszerzonym zakresem, wówczas ten limit będzie wynosił 100%.

Wzory przydatnych formularzy

wniosek o wydanie dziennika budowy
oświadczenie/zmiana/rezygnacja

Źródło: infor.pl