Podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz przedłużenie małego ZUS-u dla mikro przedsiębiorców – to najnowsze rozwiązania skierowane do Polaków. Szczegóły przedstawili w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Rozwój umiejętności zawodowych
Minister Marlena Maląg zainaugurowała Europejski Rok Umiejętności, który rozpoczął się na początku maja. Będzie to szereg spotkań i dyskusji eksperckich, które mają doprowadzić do wypracowania kolejnych narzędzi, które przyczynią się rozwoju umiejętności zawodowych pracowników.
Żyjemy w czasie dynamicznych zmian na rynku pracy, spowodowanych rozwojem cyfryzacji i nowych technologii. Naszym zadaniem, jako rządzących, jest stworzenie takich rozwiązań i narzędzi, dzięki którym osoby młode, które rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową oraz pracownicy już obecni na rynku pracy, będą odpowiednio przygotowani do zmieniających się warunków – mówi minister Marlena Maląg.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej będzie koordynowało wszelkie inicjatywy, które wpiszą się w Europejski Rok Umiejętności.
Mały ZUS plus przez kolejne 12 miesięcy
To rozwiązanie jest skierowane do przedsiębiorców, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł i którzy skorzystali z ulgi w 2023 roku. Dzięki temu rozwiązaniu małe firmy zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Robimy co w naszej mocy, by przeciwdziałać rosnącym kosztom prowadzenie firm w Polsce, które wynikają przede wszystkim z pandemii Covid-19 i wojny za naszą wschodnią granicą. Mały ZUS plus to ulga znana naszym przedsiębiorcom i chętnie przez nich wykorzystywana – wskazał minister Waldemar Buda.
Mały ZUS plus ma wejść w życie 1 sierpnia br. Autorem tych regulacji jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Z tej dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw. To bardzo dobre rozwiązania dla najmniejszych firm, na których bardzo nam zależy. Małe przedsiębiorstwa są siłą polskiej gospodarki i należy o nie odpowiednio zadbać – mówi Marlena Maląg.
Według danych z grudnia ubiegłego roku, z Małego ZUS-u plus skorzystało już 235,7 tys. osób.
Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej