Pracownik jest zatrudniony w naszej firmie na czas określony od 1 lipca 2020 r. do 31 marca 2023 r. Niedługo upłynie mu 182 dni pobierania zasiłku chorobowego (który wypłaca ZUS), w związku z czym wystąpił o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy o pracę. Czy w takich okolicznościach jego umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiąże się z dniem 31 marca br.? Czy umowę należy przedłużyć o 3 miesiące, jeśli zostanie mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne? (pytanie nr 1431696)

Niezależnie od przyznania lub nieprzyznania pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego umowa pracownika zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta, czyli 31 marca 2023 r.

Jak przewiduje art. 41 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) pracownik podlega ochronie zatrudnienia w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Przepis ten stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. w czasie chorobowej niezdolności do pracy), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z powodu choroby może nastąpić na podstawie art. 53 K.p., pod warunkiem że niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.

Okres ochronny pracownika, który jest nieobecny w pracy z powodu choroby, jest zatem uzależniony od jego zakładowego stażu pracy, z wyjątkiem przypadków, gdy choroba powstała w konsekwencji wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie dojdzie jednak do wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę w czasie choroby pracownika, tylko umowa rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Taka okoliczność nie została wymieniona w art. 41 K.p., co powoduje, że umowa rozwiąże się we wskazanym w niej terminie. Pozostaje to w zgodzie z przepisami kodeksowymi. Tym samym, jeżeli pracownikowi zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres dłuższy niż do końca umowy o pracę, to pracownik będzie pobierał to świadczenie także po ustaniu zatrudnienia, przez okres przyznany w decyzji ZUS (wypłacany przez ZUS).

Do powinności pracodawcy przy rozwiązaniu umowy o pracę będzie należało jednak rozliczenie się z należnego pracownikowi urlopu (wypłata ekwiwalentu) oraz wystawienie świadectwa pracy.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 18 (1997) z dnia 2.03.2023

Autor: Ewa Madejek