Na mocy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2180) ustawodawca zmodyfikował m.in. przepisy odnoszące się do ulgi na złe długi (zatorów płatniczych). Konkretnie z dniem 1 stycznia 2023 r. uchyleniu ulega ust. 19 w art. 18f updop oraz odpowiednio ust. 19 w art. 26i updof i ust. 18 w art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.).

Stosownie do obecnie obowiązujących przepisów w tym zakresie podatnicy dokonujący zwiększeń/zmniejszeń podstawy opodatkowania, zwiększeń/zmniejszeń straty podatkowej obowiązani są wykazać w zeznaniu podatkowym wierzytelności lub zobowiązania, z którymi są związane te zwiększenia lub zmniejszenia.

Ministerstwo Finansów w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 20 października 2022 r. wyjaśniło, że wskazana zmiana przepisów znajdzie zastosowanie do rozliczenia za 2023 r. Natomiast podatnicy, którzy stosują przepisy o zatorach płatniczych, w rozliczeniu dochodów(strat)/przychodów osiągniętych (poniesionych) w 2022 r. obowiązani są dołączyć do składanych zeznań informacje odpowiednio PIT/WZ, PIT/WZR, CIT/WZ lub CIT/WZG. Rezygnacja z odpowiedniego załącznika do zeznania, w którym obecnie wykazywane są takie dane, ma na celu uproszczenie obowiązków administracyjnych po stronie podatników. Podatnik – niezależnie od obowiązków dotyczących zeznania – i tak musi udowodnić wysokość wierzytelności i długów, które mają wpływ na podstawę opodatkowania.

Źródło: gofin.pl, Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (574) z dnia 20.11.2022