Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą na okres jednego roku. Osoba ta ma do przepracowania w każdym miesiącu określoną liczbę godzin i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 19,70 zł na godzinę (stawka minimalna). Wynagrodzenie z tego zlecenia jest jej jedynym dochodem. Otrzymaliśmy zajęcie komornicze wynagrodzenia tej osoby. Ile można potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy?
Jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacane co miesiąc jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy, to może być ono chronione przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę.
Zasadniczo egzekucja komornicza z umowy zlecenia obejmuje całe wynagrodzenie należne zleceniobiorcy. Jednakże kwota potrącenia ulega ograniczeniu w sytuacjach wskazanych m.in. w art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.). Jak przewiduje powołana regulacja, przepisy art. 87 i art. 871 K.p. (wielkość potrącenia i zastosowanie kwoty wolnej) stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.
Zawarcie umowy zlecenia na okres roku, z której wynagrodzenie jest wypłacane regularnie raz w miesiącu, powoduje, że wypłacane świadczenie jest świadczeniem powtarzającym się ze względu na periodyczność dokonywanych wypłat. Gdy takie świadczenie pieniężne z umowy zlecenia jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, możliwe jest stosowanie ochrony odpowiedniej dla wynagrodzenia za pracę określonej w przepisach K.p.
W zajęciu komorniczym wynagrodzenia z umowy zlecenia komornik powinien wskazać, czy podlega ono ograniczeniom wymienionym w art. 87 K.p. i 871 K.p. Jeśli zajęcie komornicze nie zawiera takiego wskazania, zleceniobiorca powinien wystąpić do komornika o taką zmianę w zawiadomieniu o zajęciu świadczenia z umowy zlecenia. Natomiast gdy zajęcie komornicze zawiera informację o stosowaniu art. 833 § 21 K.p.c., wówczas zleceniodawca, dokonując potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy, powinien stosować ograniczenia uregulowane w Kodeksie pracy. Przy egzekucji na pokrycie świadczeń alimentacyjnych i przy ich zbiegu z innymi należnościami maksymalna kwota potrącenia wynosi 3/5 wynagrodzenia, a przy egzekucji innych należności niż alimenty – 1/2 wynagrodzenia. Przy potrąceniach alimentacyjnych nie stosuje się kwoty wolnej od potrąceń. Natomiast przy potrąceniach niealimentacyjnych kwota wolna odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli zleceniobiorca nie zrezygnował z ich dokonywania.
Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 70 (1945) z dnia 1.09.2022
Autor: Ewa Madejek