Pracownikowi została przyznana wcześniejsza emerytura, przy czym – z uwagi na to, że nie rozwiązał stosunku pracy – jej wypłata została zawieszona. Czy musimy zawiadomić ZUS o zatrudnianiu emeryta, a po zakończeniu roku przekazać informację o przychodzie rocznym?

NIE. Obowiązek taki powstanie natomiast wówczas, jeśli z osobą tą zostanie rozwiązany stosunek pracy i następnie – już po „odwieszeniu” emerytury – zostanie ona ponownie zatrudniona.

W sytuacji opisanej w pytaniu zastosowanie miał art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504), zwanej ustawą emerytalną. Przepis ten informuje, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury ustalonego w decyzji organu rentowego.

W tym przypadku na zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego nie ma więc żadnego wpływu osiągany przez emeryta przychód. Podstawą do jego zawieszenia jest fakt nierozwiązania dotychczasowego stosunku pracy.

Skoro osiągany aktualnie przychód nie ma wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia emerytalnego, pracodawca nie musi informować ZUS o fakcie zatrudniania takiej osoby ani składać rocznej informacji o osiągniętym przez nią przychodzie w roku bieżącym. Obowiązek ten wystąpi natomiast wówczas, jeśli z pracownikiem zostanie rozwiązana umowa o pracę w celu „odwieszenia” świadczenia emerytalnego i następnie podpisana kolejna.

Jeżeli nawiązanie nowego stosunku pracy nastąpi w trakcie roku kalendarzowego, w zaświadczeniu o przychodzie za ten rok pracodawca powinien podać jedynie przychód osiągnięty po „odwieszeniu” emerytury, czyli z tytułu nowego zatrudnienia i nawet wówczas, jeśli umowa o pracę zostanie podpisana z dotychczasowym pracodawcą.

Przy czym, w myśl art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej, ograniczenia zarobkowe nie dotyczą emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Trzeba też zwrócić uwagę, że mimo iż emerytura pracownika, o którym mowa w pytaniu, uległa od razu zawieszeniu, pracodawca powinien zgłosić w ZUS zmianę kodu tytułu ubezpieczenia – z dotychczasowego 01 10 0 0 (przy założeniu, że pracownik nie jest osobą niepełnosprawną) na 01 10 1 0.

Przykład

Z dniem 12 października 2022 r. pracownikowi została przyznana wcześniejsza emerytura, przy czym na podstawie art. 103a ustawy emerytalnej wypłata świadczenia została zawieszona. Pracownik uzgodnił z pracodawcą, że z dniem 28 listopada 2022 r. ulegnie rozwiązaniu jego stosunek pracy, a z dniem 1 grudnia 2022 r. zostanie ponownie zatrudniony. W październiku 2022 r. pracodawca nie musi informować ZUS o zatrudnianiu emeryta. Informację taką będzie musiał natomiast złożyć w grudniu 2022 r. W zaświadczeniu o przychodzie za 2022 r., na złożenie którego będzie miał czas do 28 lutego 2023 r., poda jedynie przychód za grudzień 2022 r.

Źródło: gofin.pl, Gazeta Podatkowa nr 82 (1957) z dnia 13.10.2022

Autor: Bogdan Majkowski