Płatnik składek (dalej pracodawca/zleceniodawca) w zależności od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego ustalonej na dzień 30 listopada danego roku może być zobowiązany do wypłaty zasiłków w następnym roku kalendarzowym. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy zasiłkowej, do wypłaty zasiłków zobowiązani są pracodawcy/zleceniodawcy zgłaszający na ten dzień do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób. Zmiana liczby ubezpieczonych w ciągu roku kalendarzowego pozostaje bez wpływu na uprawnienia do wypłaty zasiłków.

Ważne: 
Od 1 stycznia 2024 r. uprawnionym do wypłaty zasiłków przysługujących w 2024 r. będzie pracodawca/zleceniodawca, który na dzień 30 listopada 2023 r. zgłosi do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób.

W liczbie ubezpieczonych uwzględnia się wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, tj. pracowników (w tym również uczniów), wykonawców pracy nakładczej, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Nie uwzględnia się natomiast osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych, a także duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Przykład

Zakładamy, że pracodawca (osoba prowadząca działalność gospodarczą zgłoszona z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego) na dzień 30 listopada 2023 r. będzie zatrudniał:

  • 20 pracowników, w tym 1 pracownica będzie przebywała na urlopie macierzyńskim, 1 pracownica korzystała z urlopu wychowawczego, 1 pracownik będzie na urlopie bezpłatnym,
  • 5 zleceniobiorców, w tym 4 będzie objętych dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym.

Łącznie na dzień 30 listopada 2023 r. ubezpieczeniu chorobowemu będą podlegały 23 osoby (18 pracowników + 4 zleceniobiorców + 1 pracodawca).

Pracodawca w 2024 r. będzie zobowiązany do wypłaty zasiłków.


Jeżeli na dzień 30 listopada 2023 r. pracodawca nie będzie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego (np. w tym dniu żadna z osób nie będzie podlegała ubezpieczeniu chorobowemu lub nie będzie prowadził jeszcze działalności gospodarczej), to liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Zakładamy, że przedsiębiorca samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na dzień 30 listopada 2023 r. nie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego żadnej osoby. Dalej przyjmujemy, że w grudniu 2023 r. zatrudni 8 pracowników, w styczniu 2024 r. kolejnych 8, a w marcu 2024 r. dodatkowo 5. W 2024 r. (także w grudniu 2023 r.) przedsiębiorca nie będzie płatnikiem zasiłków, gdyż w grudniu 2023 r. zgłosi do ubezpieczenia chorobowego tylko 8 osób. Wzrost od marca 2024 r. liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego do ponad 20 nie spowoduje przejęcia przez przedsiębiorcę obowiązku wypłaty zasiłków w tym roku.

Źródło: gofin.pl, Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (592) z dnia 10.11.2023